MATTI PÄRK “Kaks jõge”

Alates neljapäevast, 6.10.2022, on Staapli 3 galeriis avatud Matti Pärki näitus “Kaks jõge”, mis kajastab kunstniku hiliseimat loomingut ja on tema teine isikunäitus Staapli 3 galeriis. 

Näituse väljapanek koosneb akrüül- ja pastelljoonistustustest ning käsitleb mõjuväljade, mõjutuste ja muutuste temaatikaid. 

Kaks jõge, mis voolavad looduses lähestikku või paralleelselt ei kulge üksteise kõrval kaua vaid hakkavad ajapikku üksteisele lähenema. Üks haarab teisest vett, üks võtab teise üle.  Ka kunstniku loomepraktika ei ole oma protsessis eraldiseisev vaid seda mõjutab kõik lähedalolev ja ümbritsev, mis on ajendanud kunstnikku looma. Tööde voolavad ja värvilised jooned kulgevad oma teed intuitiivselt ja peaaaegu iseenesest mõistetavalt. Üks otsib ja haarab teist, üks läheb teiseks üle.

Kunstnik ise ütleb, et tema tööd leiavad tihti inspiratsiooni ennekõike kujundist või kompositsioonist ning alles seejärel jõuab kõik paberile. Tema tööd aga pole kaugeltki ainult üks ühele “kirjapanek” vaid loomeprotsessis valmivad need tihti pidevalt liikuva ja otsiva joone kaudu, mis on mõjutatud teda ümbritsevast. Vaataja silm jälgib dünaamilist joonemängu ja otsib kaduvat pidepunkti. Esmapilgul abstraktsetest töödest tulevad esile mitmekihilised kujundid, vihjed ja ajendid.

Näitusega “Kaks jõge” toob Matti Pärk vaatajani värvide ning joone oskusliku käsitlusega jäädvustatud mõtisklused, (läbi)elamused või mõjutused, jättes vaatajale piisavalt ruumi tööde subjektiivseks tõlgenduseks.


Matti Pärk (s.1945) on lõpetanud Tartu Kunstikooli puitehistöö erialal ja ERKI raamatuillustraatori eriala. Ta on töötanud kirjastuses Valgus ENE kunstilise toimetuse juhatajana, kujundades ja toimetades kirjastuse väljaandeid. Matti on kujundanud erinevatele kirjastustele mitusada raamatut ja illustreerinud luulekogusid, laste- ja proosaraamatuid. Alates 1984. aastast juhendab ta Eesti Kunstiakadeemias joonistamist.

Matti on osalenud Eesti Kunstnike Liidu kevadnäitustel ja on eksponeerinud oma töid Ungaris, Keilas, Tallinnas, Rootsis,Jõhvis, Tartus. Tema joonistused on Poola, Austria, Eesti, Rootsi, Ungari jpt kogudes. Mitmed Matti kujundatud raamatud on korduvalt leidnud tunnustust nii Eestis kui välismaal. Matti on osalenud oma töödega Vilniuse raamatu trienaalil ja Poola joonistustriennaalil.  2015. aastal nomineeriti ta Tallinna 5. Rahvusvahelise Joonistustriennaali peaauhinnale.


Näituseperiood: 6.10-7.11.2022

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga